מלאכה למעשה

משתתפות: דניאלה איזיקוביץ, שירה בוני, תמר בראל, בר הייטנר, רומי הלווינג, לנה זופרנר, הילה ישראל פרל, מעיין כהן, סשה נתנזון, מיקה סביר, מאיה פשקוב, סופיה צפורקו, מעיין רודיק, קרן שור, שירה תופיק

אוצר: משה רואס

הפרויקט "מלאכה למעשה" – שיתוף פעולה של מוזאון פתח תקוה לאמנות עם המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל כחלק ממיזם "אמץ אתר" – מבקש להעמיק את זיקתם של תלמידים לאתרים היסטוריים ולחדד את הקשר בין ההיסטוריה ועקבותיה הממשיים בנוף הישראלי לבין מעשה היצירה העכשווי.

תלמידות כיתות ד'-ו' בבית הספר "קפלן" בפתח תקוה נבחרו להשתתף בפרויקט. בסדרת מפגשים בסדנת האמנות של המוזאון עסקו ה"אמניות הצעירות" ביצירה בהשראת כלים וחפצים, שאִפשרו הצצה לתולדות העיר. כציר מרכזי לפרויקט נבחרו 25 פריטים מתוך אוצרות הארכיון, שבעבר שימשו נשות מקצוע ובעלי מלאכה שונים. האובייקטים הנבחרים היוו נקודת פתיחה למהלך אמנותי שניזון מהם, ובד בבד חיבר את המשתתפות לעולמן בהווה, בשילוב משחקיוּת והומור. הפעילות בסדנה כללה מהלכי הפשטה, איחוי וחיבור בין ישן לחדש, המצאת סיפורים דמיוניים על תמונות עבר של חיי השגרה ופרשנות אישית לחפצים, תוך ייצוג עולמן הפרטי של התלמידות. בנוסף נחשפו המשתתפות לטכניקות יצירה וביטוי מסורתיות, כגון הדפס, רישום וציור בציפורן ובדיו.

מוזאון ראשונים והארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני, הפועלים בקריית המוזאונים, נבחרו כאתרי מורשת בשל ערכם ההיסטורי ותוכניהם הייחודיים. המוזאון לתולדות פתח תקוה מציג את סיפורה המרתק והייחודי של אם המושבות, וארכיון העיר משמש כמקור ידע, המשמר את המורשת ההיסטורית ואת הווי החיים של האבות המייסדים של פתח תקוה ושל המתיישבים הראשונים בה.

מורה לאמנות ומלוות הפרויקט, בי"ס קפלן: אפרת איגר
מלווה ומתאמת פרויקט, המועצה לשימור אתרים: טלילה רודין
מנהלת תחום חינוך והדרכה, מוזאון פתח תקוה לאמנות: רעות פרסטר
מנהלת הארכיון לתולדות פתח תקוה: גליה דובידזון אחראית על אוספים מיוחדים, הארכיון לתולדות פתח תקוה: נוני ירון 
צילום: דוד פרנקל