למראית עין / לילך מדר

אוצרת: רעות פרסטר

מוזאון ראשונים לתולדות פתח תקוה מציג את סיפורה של "אם המושבות”, את המורשת ההיסטורית שלה ואת הווי החיים של האבות והאמהות המייסדים והמתיישבים הראשונים. המוזאון נבנה בשנת 1958, כאשר מספר שנים לאחר מכן הוקם לצידו מוזאון פתח תקוה לאמנות, המתמקד בהצגת אמנות עכשווית ישראלית ובינלאומית.

במשך השנים השתנו פני מוזאון ראשונים ואוספיו התרחבו וכיום הוא מציג אוסף פריטים אותנטיים לצד מערך תוכניות הכולל סיורים, פעילויות ממוחשבות, סרטים, תוכניות חינוכיות והדרכות תאטרליות. בשנת 2018 נפתחה בתוך מוזאון ראשונים גלריית הפינה, המציגה תערוכות מתחלפות שמתייחסות ישירות למוצגי תערוכת הקבע. את התערוכות המתחלפות אוצרת האמנית רעות פרסטר. מיזם ייחודי זה בא לאפשר לקהל לפגוש אמנות ישראלית מקורית מגיבה ובועטת, המרחיבה את מנעד הפרשנות הניתנת לעבר. במקרה הזה, משמשת האמנות כגשר בין תקופות שונות ומאפשרת לצופה להרהר, ואולי אף לערער על גבולות הסיפור ההיסטורי המוכר והידוע.

התערוכה למראית עין של האמנית לילך מדר היא התערוכה השנייה המוצגת בגלריית הפינה. מדר עוסקת בחיבורים גרוטסקיים בין העבר להווה ובין מציאות לבדיה. היא אוספת חפצים שבורים, צעצועים שיצאו מפס הייצור, כתבי עת, בולי דואר וצעצועים מיניאטוריים ורוקחת מתמהיל זה אסמבלז' צבעוני ומפתה, שכולו מחווה עכשווית לאמנות סוריאליסטית בכלל ולעבודותיהם של מאן ריי ומרסל דושאן בפרט. עבודותיה של מדר מוצגות בחלל גלריית הפינה ובאזור תצוגת הקבע, לצד צעצועים מקוריים ממפעל הצעצועים מאייר, שפעל בפתח תקוה בשנות השישים למאה העשרים.

עבודותיה הישירות, הבוטות ולעיתים אבסורדיות, מעלות שאלות לגבי הפער הקיים בין עולמם של ילדים שחיו בתקופת קום המדינה לעולם הילדים בימינו. הצגת הצעצועים מרחיבה ומעשירה את השיח על ילדות, על צעצועי ילדות ועל תפקידו של מוזאון היסטורי היום.