אם עץ נופל ביער

אוצרת: אירנה גורדון

30/06/2022 -

12/11/2022

אם עץ נופל ביער

חממת פיס לאמנות
בשיתוף עם גן החי פתח תקוה

האמנים: עומר אבן-פז, ניב גפני, אביב גרינברג, מיכל סופיה טוביאס, דנה יואלי, איילת השחר כהן, שי עיד אלוני, עינת עריף-גלנטי, מורן קליגר, אמיר תומשוב

התערוכה "אם עץ נופל ביער" מסכמת את חממת האמנים של מוזאון פתח תקוה לאמנות, במסגרת חממת פיס לאמנות ועיצוב העוסקת ביחסי טבע-אדם-סביבה. המרחב האמנותי שנוצר בחממה, בעבודה מול הטבע העירוני הסובב את המוזאון, מתמקד בהשפעה שלנו, כיחידים וכחברה, על הטבע והסביבה, בקיימוּת, באופיים המשתנה של יחסי אדם וטבע ובמשברים הכרוכים בהם.

בחממה זו נוסד שיתוף פעולה ראשון מסוגו עם גן החי של פתח תקוה, השוכן בסמוך למוזאון, בעברו האחר של הפארק. גן החי, שראשיתו כפינת-חי בגן הנשיא, היה לגן חיות של ממש ובו יונקים גדולים, שנסגר. הוא נפתח מחדש לציבור ב-1996 במתכונת המותאמת לגישות עכשוויות בתחום, המתמקדות בהצלת חיות בר. גן החי ומוזאון הפוחלצים שבתוכו שימשו שדה מחקר והשראה לאמני הפרויקט, ובתערוכה הוא הופך לראשונה למרחב תצוגה אמנותי, בהמשך למרחב המוזיאלי.

התמיכה שהקצתה לפרויקט מועצת הפיס לתרבות ולאמנות, הורחבה על-ידי המוזאון מחמישה לעשרה אמנים, שנבחרו להשתתף בתהליך ובתערוכה המסכמת: עומר אבן-פז, ניב גפני, אביב גרינברג, מיכל סופיה טוביאס, דנה יואלי, איילת השחר כהן, שי עיד אלוני, עינת עריף-גלנטי, מורן קליגר ואמיר תומשוב. אמנים אלה, שעוסקים ביצירתם ביחסי טבע-אדם, נפגשו עם אנשי חינוך וקיימוּת ועם מרצים וחוקרים מתחומי האקולוגיה והזואולוגיה, חקר הסביבה והתרבות, ונחשפו לגישות עכשוויות על מבנים של רשתות, הדדיוּת ושבר בין האדם והסביבה. מפגשים אלה, לצד דיונים קבוצתיים שהתנהלו בחממה, הזינו פרויקטים אמנותיים חדשים, שיוצגו לראשונה במוזאון, בגן החי ובמוזאון הפוחלצים.

עשרת הפרויקטים המוצגים בתערוכה מציעים – יחד ולחוד – התבוננות ביקורתית ופואטית בהיבטים המדעיים והתרבותיים של יחסי אדם וטבע, תוך המְשגה אמנותית של המערכות האקולוגיות בעת הנוכחית ושל שיווי המשקל השברירי המתקיים בהן, מנקודת המבט של האנושי והלא-אנושי. בו-בזמן הם מעלים שאלות על טיבו של הייצוג האמנותי, על יחסי רעיון-דימוי-מדיום, ועל תפקיד האמנות ויכולתה "לאחוז במשוטי הספינה של התקופה", כדברי אלבר קאמי.

פרויקט מתארח:

תיאטרון מחול אבשלום פולק מציג את :Liquid Season
מחזור יצירות וידיאו-דאנס למוזיקה של אומיטרו אבה בהקרנת בכורה

בימוי וכוריאוגרפיה: אבשלום פולק

רקדנים: צבי פישזון, נגה הרמלין, מרתה-לואיזה ינקובסקה, מאטס ון-רוסום, נועה הן, אחינועם חי, שחר חנין, תמיר גולן, שי קוקוי, רבקה לאופר

"מים חדשים מתמיד זורמים על מי שנכנס לאותו נהר" (הרקליטוס). תיאטרון מחול אבשלום פולק יצר יחד עם המוזיקאי היפני אומיטרו אבה 12 קטעי וידיאו-דאנס, המתרחשים כולם בסביבת מים ומוקדשים לכל חודש מחודשי השנה. המים, כשדה של רגשות, הם במה ליצירת עולם; ממנו אנו עשויים ובו אנו יוצרים ומשתנים, ומחזור היצירות מגלם את המים כיסוד הטבע והחיים שמאפשר שינוי מתמיד. במקביל יש במחזור היצירות מחווה לספר השעות של הדוכס דה-ברי – ספר תפילות נוצרי מאויר המשמש גם כלוח-שנה, שנוצר בהזמנת ז'אן דוכס ברי בראשית המאה ה-15, על-ידי האחים לימבורג. איורי הספר מציגים תמונות מחיי האיכרים והאדונים, לרקע השתנות הטבע בעונות השנה השונות.